osmanlipadisahlari.gen.tr
Osmanlı Padişahları

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar2. Selim

2. Selim, Sarı Selim olarak anılan 28 Mayıs 1524 yılında Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğlu olarak dünyaya gelmiş, 90. İslam halifesi ve 11. Osmanlı padişahıdır.

2. Selim'in çocukluğu ve tahta çıkışı

Çocukluğu İstanbul'daki Eski Saray'da geçen 2. Selim, 27 Haziran 1530 yılında Şehzade Mehmed ve Mustafa ile birlikte At Meydanı'nda görkemli bir törenle sünnet edilmiştir. 16 yaşına kadar saray eğitimi almış, daha sonra 1542 yılında Konya Sancak beyi olarak atanmıştır. 1544 yılından 1558 yılına kadar Manisa Sancak beyi olarak görev yapmıştır. Manisa'daki görevinde av partileri ve eğlence düşkünü olarak tanınmıştır. 1558 yılında Konya Sancak beyliğine atanarak, 1562 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür. Babası hayatta iken, 1553 yılından sonra kardeşleri ile taht kavgalarına başlamıştır. Şehzadelerden Mustafa, Murad, Mahmud, Mehmed, Cihangir ve Abdullah Kanuni'nin sağlığında hayatlarını kaybetmişlerdir. Hürrem Sultan ise, tahta Selim ya da Beyazıd'ın geçmesini istemekteydi. Hürrem Sultan'ın 1558 yılında ölmesiyle, iki kardeş kavganın şiddetini arttırarak, 1559 yılında Konya yakınlarında muharebeye başladılar. Sağduyusu ve sabrı ile babasını arkasına alan Selim, bu savaştan galip olarak ayrıldı. Beyazıd'ın sığınmış olduğu Safavi devleti tarafından öldürülmesiyle, Kanuni'nin tek veliahtı kalan Şehzade Selim, 1562 yılında Kütahya Sancak beyliğine atanmıştır. Kanuni'nin 1566 yılındaki Avusturya seferine katılmayan Selim, av yaparken 7 Eylül'de babasının Zigetvar kuşatmasında öldüğünü Sadrazam Sokullu Mehmed Paşa'nın mektubuyla öğrenmiştir. Herkesten gizlenen bu ölüm haberi üzerine, lalaları yanına alarak İstanbul'a doğru yola çıkmıştır. 30 Eylül'de Bostancıbaşı Davut Ağa Sultan tarafından saltanat kayığı ile Topkapı'ya götürülmüştür. 2. Selim'in padişahlığı Tophane ve Tersaneden atılan toplarla halka ilan edilmiştir. Tahta çıktıktan hemen sonra babasının cenazesini ve orduyu karşılamak üzere Belgrat'a doğru yola çıktı. Belgrat'taki cenaze namazından sonra, babasının naaşını İstanbul'a gönderip, orduyla birlikte Aralık ayında İstanbul'a vardı. Osmanlı tarihinin sefere çıkmayan ve devletle ilgilenmeyen ilk padişahı olan 2. Selim, yönetimi sadrazam Sokollu Mehmed Paşa'ya bırakmıştır.  

2. Selim'in saltanatı ve yapılan savaşlar

Sakız adasının fethi: Babasının ölümünden sonra,1566 yılında  Sokollu komutasındaki ordu, Ceneviz ve Venediklilerden Sakız adasını alarak, boğazların güvenliği sağlanmıştır.

Bobokça Kalesinin fethi: Babasının cenazesi karşılanırken, Özdemiroğlu Osman Paşa komutasındaki ordu, Drava üzerinde bulunan kaleyi fethetmiştir.

Yemen'in fethedilmesi: Osmanlı egemenliğinde olan Yemen'de 1567 yılındaki isyandan sonra, birliği yeniden sağlamak için, Özdemiroğlu Osman Paşa ve Şam Beylerbeyi Lala Mustafa Paşa  1568 yılında sefere çıkmışlardır. Taiz ve Kahire kaleleri, Aden ve Sana yeniden Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Avusturya ile barış imzalanması: Kanuni zamanında imzalanan barış anlaşması 1562 yılında bozulmuştur. 17 Şubat 1568 yılında Edirne Antlaşması imzalanarak, Avusturya ile barış tekrar sağlanmıştır. 

Açe seferi: Sumatra adasının kuzeybatısında yer alan Açe Sultanlığı, Portekizlilerin hedefi haline gelip bunaldığından, Kanuni'den yardım için İstanbul'a bir heyet göndermiştir

2. Selim

Babasının ölüm haberi üzerine, 2. Selim gereken yardımı yapma sözü vermiştir. 1569 yılında Osmanlı donanması Açe'ye doğru sefere çıkmış ve Açe Sultanlığını ülke topraklarına katmıştır.

Aden ve Kahire Kalesinin fethi: 1569 Sumatra seferi sırasında, Sokollu Mehmet Paşa tarafından Aden, Piyale Paşa komutasındaki ordu tarafından Kahire Kalesi alınmıştır. 

Don-Volga Kanal Projesi: Kuzey bölgesinde ortaya çıkan Rus tehdidi sebebiyle, Sokollu Mehmed Paşa Volga ve Don ırmaklarını bir kanalla birleştirip, Karadeniz ve Hazar'ı bağlayarak, Rusların güneye ilerlemesine engel olmak, ipek yolunu canlandırmak istenmiş fakat kış olması sebebiyle bunda başarı sağlanamamıştır. 

Astrahan seferi: Ruslarla Astrahanın alınması için yapılan savaş başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Kırım hanlığının Moskova seferleri: Kırım hanı Devlet Giray Han tarafından iki kez Rus tehdidi bertaraf edilmek istense de, bunda başarı sağlanamamıştır. Bu aşamadan sonra Rus fetihleri kabul edilmiş ve bir devletin oluşumu meydana getirilmiştir.

Kevkeban Kalesi'nin fethi: Behram Paşa komutasındaki ordu 1570 yılında Kevkeban Kalesi'ni almış, Yemen'le barış yapılmıştır.

Dalmaçya'nın fethi: Sokollu Mehmed Paşa komutasındaki ordu 1571 yılında Kıbrıs'ı fethederken Dalmaçya'yı da fethetmiştir.

Kıbrıs'ın fethi: Kanuni zamanında Osmanlı gölü haline gelen Akdeniz'de, Venediklilerin son sığınma yeri olan Kıbrıs, 1571 yılında fethedilmiştir. 

İnebahtı savaşı: Kıbrıs'ın fethi, Avrupalıların Kutsal İttifak oluşturmasına sebep olmuştur. Haçlı donanmasına karşı yenilgiye uğrayan Osmanlı donanması, bu savaşta ilk kez yakılmış oldu. Sadrazam Sokollu Mehmed Paşa Venedik elçisine, '' Biz Kıbrıs'ı almakla sizin kolunuzu kopardık, siz donanmamızı yakmakla, sakalımızı tıraş ettiniz. Kopan kol yerine gelmez, Tıraş edilen sakal daha gür çıkar.'' demiştir. Bu muharebenin başarılı olan denizcisi Uluç Ali Paşa, kaptan-ı deryalığa getirilerek, yeni bir donanma yapıldı. 1572 yılında Akdeniz'e açılan donanma sebebiyle, Venedik barış istemiştir. 1573 yılında barış imzalanmış ve Osmanlılara savaş tazminatı ödemesi kararlaştırılmıştır. 

Tunus seferi: 1574 yılında yapılan Tunus seferini Uluç Ali Paşa yönetmiş ve kenti fethetmiştir. O yıl Tunus Eyaleti kurulmuştur.

2. Selim'in yaptırdığı eserler ve yapısı

Selimi mahlasıyla şiirler yazmış olan 2. Selim'in divanı da bulunmaktadır. Nurbanu Sultana yazdığı şiirler, divan edebiyatındaki en güzel eserler arasında sayılır. İmarcı bir padişah olan 2. Selim, Mekke-i mükerremenin su yollarının tamir edilmesini, Aziz Efendi tekkesi, Mescid-i Haram'ın memer kubbelerinin yapımı, Navarin Limanını gören kule ve Lefkoşe Selimiye Camii yaptırdığı hayratlar arasındadır. Ayasofya Camiini yeniden onarmış, Mimar Sinan' Selimiye Camisini inşa ettirmiştir. 2. Selim 8 yıl saltanatta kalarak, 15 Aralık 1574 yılında vefat etmiştir. Büyük oğlu III. Murad 22 Aralık 1574 yılında tahta geçmiştir.

Yayınlanma Tarihi : 13.12.2013 20:02:22

2. Selim Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "2. Selim"

irem

çok güzel teşekkür ederim çok işime yaradı

015-2.-14

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Osmanlı Devleti

Osmanlı Devleti, 1299 yılında kurulan ve 1922 yılında yıkılan Türk-İslam devletidir. Doğu Avrupa'dan Kuzey Afrika'ya ve Güneybatı Asya'ya kadar topraklarını genişletmiş 16. yüzyılda dünyadaki en güçlü imparatorluk haline gelmiştir...

Sultan Ahmet

Sultan Ahmet, yani I. Ahmet, 18 Nisan 1590 Manisa' da doğdu. 14. Osmanlı padişahı, 93. İslam halifesidir. Sultan Ahmet babası 3.Mehmet' in beklenmedik vefatı üzerine 21 Aralık 1603' te Eyüp Sultan' da kılıç kuşanarak daha çocuk sa...

Sultan Murat

Sultan Murat: Osmanlı padişahları içerisinde ismi Sultan Murat olarak geçen 4 padişah bulunur. Bütün bu padişahların özgeçmişlerinden özetle bahsedeceğiz. Sultan I. Murat: Babasının adı: Orhan Gazi Annesinin adı: Nilüfer Hatun Doğ...

Padişah Lokumu

Padişah Lokumu, Osmanlıdan günümüze kadar gelen tatlılardan biridir. Osmanlı da çok güzel bir yemek kültürü vardı. Tabi bu yemek klrtürü günümüze kadar gelmiştir. Yemekleri ve hoşafı çok meşhurdu. Bunun yanı sıra tatlıları çok meş...

Sultan Selim

Sultan Selim; Yavuz Sultan Selim 10 Ekim 1470 günü dünyaya gelmiştir. Babası Sultan İkinci Beyazıt, annesi Gülbahar Hatundur. Yavuz Sultan Selim uzun boylu, geniş omuzlu, kalın kemikli, kırmızı yüzlü, uzun bıyıklı yiğit bir padişa...

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet: İkinci Mehmet olarak ta bilinir. 1432 yılında dünyaya gelmiş, babası 2. Murat, Annesi Hüma Hatun'dur. Osmanlı Padişahlarının yedincisidir.İstanbul'u fethettikten sonra Fetih'in Babası anlamına gelen " Fatih" u...

Tanzimat

Tanzimat, Gülhane Hatt-ı Hümayunu yani Tanzimat Fermanı ile birlikte başlayan, Osmanlı Devleti’nin yenileşme hareketlerine yöneldiği dönemi ifade eder. Sultan Abdülmecid’in tahta oturmasıyla yaptığı ilk iş Tanzimat Fermanı’nı i...

Osmanlı Edebiyatı

Osmanlı Edebiyatı,  14. yüzyıl ila 20. yüzyıl arasındaki Türk Edebiyatını  kapsamaktadır. İslamiyet öncesi halihazırdaki zengin edebiyatı olan Türkler, İslamiyet'in kabulü ile birlikte Arap ve Fars Edebiyatlarından esinlenerek, bu...

Şehzade Mustafa

Şehzade Mustafa, şehzadenin başına gelen ve içler acıtan bir sonla biten taht kavgasında nefesi boğularak feda edilmiş bir hikaye. 1515 yılında Manisa'da dünyaya gelen babası Sultan Süleyman'ın Mahidevran Sultan'dan olma oğlu. Şeh...

Safiye Sultan

Safiye Sultan: Osmanlı'nın en güçlü kadınları arasında yer alan Safiye Sultan Sofia Bellicui Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailesi (babası Leonardo Baffo Korfu adasının Venedik valisiydi) olan Sofia,...Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

Osmanlı Padişahları, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018